~Girls Forever~
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemPortalRegistruj sePristupi

 

 Vakcinacija

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Mad hatter
užas postmoderne
užas postmoderne
Mad hatter


Broj poruka : 48567
Horoskopski znak : Vodolija
Godine : 28
Datum pristupa : 27.10.2009

Vakcinacija Empty
PočaljiNaslov: Vakcinacija   Vakcinacija EmptyPon Dec 27, 2021 2:03 am

Da li podržavate obaveznu vakcinaciju dece? Zbog čega?
Da li podržavate vakcinaciju svim obaveznim vakcinama?
Šta mislite o određenim grupama koje navode da vakcina MMR (protiv malih boginja, zaušaka i rubeola) izaziva kod dece smetnje u razvoju?
Koliko ste upoznate sa pokretima takozvanih antivaksera, koji smatraju da vakcine štete deci?


U Srbiji je zakonom propisano 10 obaveznih vakcina, koje su besplatne i dobijaju se po kalendaru vakcinacije u Domu Zdravlja.

Deset zaraznih bolesti može biti sprečeno rutinskom vakcinacijom dece: tuberkulozni meningitis, difterija, tetanus, veliki kašalj, dečja paraliza (polio), meningitis izazvan hemofilusom influence tip b, male boginje, zauške, rubeola i zarazna žutica B.


tuberkuloza - zarazna bakteijska bolest, prenosi se kapljično, napada pluća
posledice bolesti:
milijarna tuberkuloza i TBC meningitis;
smrtonosno ili trajna oštećenja na mozgu
efikasnost zaštite vakcinom: 80 odsto

difterija - zarazna bakterijska bolest, prenosi se kapljično, izaziva bol u grlu, teškoće u disanju, radu srca
posledice bolesti:
1 od 15 smrtonosni ishod;
bakterija oslobađa toksin (otrov) koji može paralisati rad srca
efikasnost zaštite vakcinom: 95 odsto

tetanus - bakterija iz zemljišta, oslobađa jak otrov, uzrokuje bolne grčeve u mišićima, konvulzioje, grčevito zatvaranje vilice
posledice bolesti:
1 od 10 smrtonosni ishod - rizik veći za decu i starije osobe
efikasnost zaštite vakcinom: gotovo 100 odsto

veliki kašalj (pertusis) - zarazna bakterijska bolest, prenosi se kapljično, izaziva kašalj sa zacenjivanjem i povraćanjem, može da traje i do tri meseca
posledice bolesti:
1 od 500 smrtonosni ishod usled upale pluća ili oštećenja mozga;
90 odsto smrtnih slučajeva je kod dece mlađe od 6 meseci
efikasnost zaštite vakcinom: 80-85 odsto

dečja paraliza (poliomielitis) - zarazna bakterijska bolest, bolest prljavih ruku
posledice bolesti:
1 od 100 ostaje paralizovano;
1 od 20 paralizovanih kojima sledi smrtonosni ishod
efikasnost zaštite vakcinom:  99 odsto nakon tri doze

male boginje (morbili) - zarazna virusna bolest koja se prenosi kapljičnim putem, bliskim kontaktom sa zaraženom osobom, a izaziva visoku temperaturu, kašalj i ospe
posledice bolesti:
1-2 od 1000 smrtonosni ishod;
1 od 20 upala uha;
1 od 25 upala pluća;
1 od 200 konvulzije;
1 od 6 diareja;
1 od 6000 problem sa zgrušavanjem krvi;
1 od 1000 dobiće encefalitis (upalu mozga)
*posledice upale mozga:
1 od 10 dece smrtonosni ishod;
4 od 10 oštećenje mozga;
1 od 8000 dece mlađe od 2 godine degeneracija mozga, koja može da se ispolji godinama kasnije.
efikasnost zaštite vakcinom: 95 odsto

zauške - zarazna virusna bolest koja se prenosi kapljičnim putem, bliskim kontaktom sa zaraženom osobom, a izaziva oticanje podviličnih žlezda na vratu I visoku temperaturu
posledice bolesti:
1 od 20 virusni meningitis
1 od 1000 upala mozga
4 od 6 otečene mošnice
1 od 3 visoka temperatura, glavobolja i otok podviličnih pljuvačnih žlezda
1 od 20 000 može da ogluvi
efikasnost zaštite vakcinom: 95 odsto

rubeola - zarazna virusna bolest koja se prenosi kapljičnim putem, bliskim kontaktom sa zaraženom osobom, a izaziva ospu, visoku temperaturu, i oticanje potiljačnih limfnih žlezda.
posledice bolesti:
može da izazove velika oštećenja ploda ako se žena zarazi u prva tri meseca trudnoće;
9 od 10 beba imaće teška oštećenja - gluvoća, slepilo, oštećenje mozga, srčane probleme;
1 od 3000 dobiće trombocitopeniju
1 od 6000 dobiće encefalitis
efikasnost zaštite vakcinom: 95 odsto

virusni hepatiris B - zarazna žutica, prenosi se putem krvi; kod samo 10 odsto dece se razvije klinička slika - gubitak apetita, povraćanjen otkriva se slučajnim uzorkom krvi
posledice bolesti:
hronična infekcija se razvije kod 90 odsto novorođenčadi i kod 25-50 odstodece od 1-5 godina; 80 odsto svih karcinoma jetre je posledica Hroničnog Hepatitisa B

hemofilus influence tip B (HIB) invazivni - zarazna bakterijska bolest, prenosi se kapljično; izaziva meningitis, epiglotitis (otok i smrt gušenjem), sepsu, ostemijelitis
Od osoba koje obole od HIB
posledice bolesti:
1 od 20 koji dobije meningitis umire;
1 od 100  koji dobije epiglotitis umire

Spojler:

_________________
our house is a very, very, very fine house Vakcinacija E6d90fe544b9853f8532539d8c3a8b08
Nazad na vrh Ići dole
enfant du monde
Mesečeva kći
Mesečeva kći
enfant du monde


Broj poruka : 13673
Horoskopski znak : Jarac
Godine : 27
Datum pristupa : 19.12.2009

Vakcinacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vakcinacija   Vakcinacija EmptyPon Jan 24, 2022 4:15 pm

Hvala za ovu temu i objavu, iskreno prvi put se informišem protiv čega se sve uopšte vakcinišemo.
To i govori o tome koliko nisam obraćala pažnju na celu ovu temu niti ulazila u materiju. Stava sam da se ove vakcine primaju godinama unazad i verujem da je veća opasnost ne primiti ih nego primiti.
Nisam upoznata sa grupama antivaksera, znam da postoje, ali nemam pojma koji su im argumenti za to što navode.

U suštini, ne znam ni zašto komentarišem ovu temu obzirom da sam baš neupućena, ali da imam bilo kakvih sumnji oko vakcina, verovatno bih istraživala više. Pretpostavljam da moja nezainteresovanost proističe iz toga što smatram besmislenom bilo kakvu diskusiju o ovome, obzirom da su sve bolesti protiv kojih se vakcinišemo očigledno mnogo ređe nego što su bile pre vakcine, a istovremeno nije slučaj da su nam sva deca odjednom autistična.
Nazad na vrh Ići dole
Mad hatter
užas postmoderne
užas postmoderne
Mad hatter


Broj poruka : 48567
Horoskopski znak : Vodolija
Godine : 28
Datum pristupa : 27.10.2009

Vakcinacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vakcinacija   Vakcinacija EmptySre Feb 23, 2022 4:54 am

enfant du monde ::
Hvala za ovu temu i objavu, iskreno prvi put se informišem protiv čega se sve uopšte vakcinišemo.
I love you
enfant du monde ::
Stava sam da se ove vakcine primaju godinama unazad i verujem da je veća opasnost ne primiti ih nego primiti.
enfant du monde ::
smatram besmislenom bilo kakvu diskusiju o ovome, obzirom da su sve bolesti protiv kojih se vakcinišemo očigledno mnogo ređe nego što su bile pre vakcine, a istovremeno nije slučaj da su nam sva deca odjednom autistična.
Slažem se.
Stav o obaveznoj vakcinaciji je jedini stav u kome sam "agresivna" i izuzetno osuđujem ljude koji ne vakcinišu decu obaveznim vakcinama.

_________________
our house is a very, very, very fine house Vakcinacija E6d90fe544b9853f8532539d8c3a8b08
Nazad na vrh Ići dole
Selina Kyle
もののあわれ
もののあわれ
Selina Kyle


Broj poruka : 10653
Horoskopski znak : Vodolija
Godine : 24
Datum pristupa : 11.10.2013

Vakcinacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vakcinacija   Vakcinacija EmptyPon Sep 12, 2022 12:43 am

enfant du monde ::
Hvala za ovu temu i objavu, iskreno prvi put se informišem protiv čega se sve uopšte vakcinišemo.
To i govori o tome koliko nisam obraćala pažnju na celu ovu temu niti ulazila u materiju. Stava sam da se ove vakcine primaju godinama unazad i verujem da je veća opasnost ne primiti ih nego primiti.
Nisam upoznata sa grupama antivaksera, znam da postoje, ali nemam pojma koji su im argumenti za to što navode.

U suštini, ne znam ni zašto komentarišem ovu temu obzirom da sam baš neupućena, ali da imam bilo kakvih sumnji oko vakcina, verovatno bih istraživala više. Pretpostavljam da moja nezainteresovanost proističe iz toga što smatram besmislenom bilo kakvu diskusiju o ovome, obzirom da su sve bolesti protiv kojih se vakcinišemo očigledno mnogo ređe nego što su bile pre vakcine, a istovremeno nije slučaj da su nam sva deca odjednom autistična.
Slažem se, isto je i kod mene. Zapravo tek kad sam čula za antivaksere i videla neke njihove argumente sam se zainteresovala da više pročitam o vakcinama, ne zato što su mi izazvali sumnju, već više iz radoznalosti da vidim šta je tu kod njih izazvalo sumnju. I još uvek mislim da je potpuno neosnovana. Na primer da vakcine izazivaju autizam — opovrgnuto u više studija, simptomi autizma su primećeni kod dece i pre nego što su primili vakcine; hirurg koji je postavio teoriju je izgubio licencu. Ili verovanje da je urođeni imunitet bolji od vakcine — šanse za smrtni ishod od posledica bolesti bez vakcine su 1 u 500 (ili koliko već za svaku bolest u originalnom postu), a sa vakcinom 1 u milion. Osuđujem antivaksere i roditelje koji odbijaju da vakcinišu svoju decu. Jezivo je koliko ih puno ima i koliko se šire antivakserske dezinformacije.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Vakcinacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Vakcinacija   Vakcinacija Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Vakcinacija
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
~Girls Forever~ :: Stavovi-
Skoči na: